O NÁS

Naší hlavní prioritou je Vaše spokojenost. Proto Vám náš vyškolený personál nabízí jen ta nejlepší jídla a nápoje. Ve spojení s příjemnou atmosférou restaurace a příznivými cenami, věříme, že se budete rádi vracet.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Team Pizzerietelč

JSME TU S VÁMI JIŽ 20 LET

Historie domu č.p. 32

panská kuchyně

První zmínka o Telči se datuje již od 13. století našeho letopočtu. Vznikla na křižovatce mezi Prahou a Vídní. Nejdříve to bylo město jako každé jiné, až v době renesance bylo přestavěno na podobu kterou můžeme vidět dodnes. Náměstí spolu se zámkem  bylo v pozdějších dobách změněno jen několikrát. A právě v této době  vznikl zápis o domu v čele náměstí č.32.

Prvním známým držitelem tohoto domu byl vážený občan Telečský – pan Linhart Ryneš. Jeden čas dokonce zastával místo městského či ložního rychtáře. A možná právě pro své postavení tento dům za pár let svého bydlení prodal Janu Provazníkovi a koupil si jiný dům na náměstí. Zajímavé je, že cena tohoto domu se z původních 50 kop z prvního prodeje později „vyšplhala“ až na úctyhodných 220 kop. Nicméně Ryneš za něj dostal pouze 50kop.  Ani Jan Provazník v domě na rynku nevydržel moc dlouho a po dvou letech jej znovu prodává a skoro žadný z dalších majitelů v něm nevydržel déle jak 15 let. Neustálý prodej domu a rekonstrukce z roku 1563 měla za následek právě onen velký skok v ceně. Velký zlom v historii celého domu se stal roku 1655, kdy ho majitel Jakub Pechant prodává pánům radním. Ti v něm zřídili vrchnosti „panskou kuchyni“. Dům se tedy stal vlatnictvím města a to se o něj dobře postaralo. Panská kuchyně v něm byla až do novější doby, ale i po tom, co přestala fungovat, se stále nazýval a dosud se mu říká „panská kuchyně“.

Do roku 1945 se dům neustále prodával až byl znárodněn. Po roce 1948 jej koupili manželé Norkovi a v prostorách dnešní pizzerie byla ledárna, protože si místnost udržuje svojí teplotu. A dnes ? Dnes bydlí v tomto domě manželé Kotrbovi. A co se stalo s místností dole v domě, to sami jistě poznáte. Je v ní pizzerie a my Vám přejeme příjemné posezení.

Video z přestavby